Očkování v otázkách a odpovědích

Toto je jedna ze zásadních otázek, která je kladena, a je to zcela pochopitelné. Účinnost a bezpečnost vakcíny hodnotí EMA, Evropská agentura pro léčivé přípravky. Registrace vakcíny je následně provedena centralizovanou formou, to znamená, že ji nebude muset hodnotit léková agentura v každé evropské zemi (u nás SÚKL). To zrychlí její dostupnost...

Stanovisko amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je takové, že i u pacientů trpících vážnými alergiemi na potraviny, zvířata, či některé léky je očkování proti koronaviru možné.

Většina vakcín, které jsou dnes používané vyžadují dodržování správných podmínek skladování, dodržování teplotního řetězce. Vakcíny s mRNA jsou na to velmi náchylné.

Těhotné ženy se samozřejmě nakazit COVID-19 též mohou. Přenos viru z matky na plod v děloze je zřejmě velmi vzácný a nepředpokládá se ani závažný průběh případného onemocnění u narozeného dítěte.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela nový virus, neexistují v současné době dostatečné poznatky o tom, jak dlouho po očkování se imunita navozená vakcínou zachová, nebo zda bude potřeba pravidelného přeočkování.