Vakcíny proti COVID-19

V současné době vyvíjí vakcínu proti COVID-19 téměř 50 společností. Vývoj vakcíny je celosvětovou prioritou.

Jako první jsou pro použití dostupné vakcíny společností AstraZeneca, Moderna a Pfizer/BioNTech. Výsledkem působení těchto vakcín je příprava imunitního systému organismu na obranu proti infekci koronavirem SARS-CoV-2.  Tento virus má na svém povrchu spike proteiny. To jsou bílkoviny, které umožňují viru vstup do lidských buněk.

Vakcína firmy AstraZeneca obsahuje adenoviry, které jsou tělu neškodné. Ty jsou upraveny tak, že se nemůžou po podání množit, nezpůsobují žádné onemocnění. Obsahují ale genetickou informaci pro tvorbu spike proteinů. Po aplikaci vakcíny lidské buňky začnou tvořit spike proteiny a imunitní systém očkovaného si vytvoří proti těmto cizím látkám protilátky a T-buňky. Pokud později dojde ke kontaktu s infikovanou osobou, bude očkovaný člověk proti viru imunní, onemocnění nepropukne. Technologie této vakcíny je již opakovaně prověřena, výroba je levnější, je možné vyrobit velké množství dávek, účinnost vakcíny je 62-90%.

Vakcína firem Pfizer/BioNTech (Comirnaty) neobsahuje jiný virus, ale přímo genetickou informaci pro tvorbu spike proteinu. Jedná se o ribonukleovou kyselinu (mRNA), která je obalena ochranným lipidovým obalem. Po podání vakcíny si lidské buňky "přečtou" informaci v ribonukleové kyselině a začnou produkovat spike proteiny. Imunitní systém vytvoří proti těmto cizím látkám protilátky a T-buňky. Pokud později dojde ke kontaktu s infikovanou osobou, bude očkovaný člověk proti viru imunní, onemocnění nepropukne. Technologie této vakcíny je zcela nová, výroba je nákladnější, účinnost se pohybuje okolo 95%. V těle mRNA z vakcíny nezůstane, krátce po očkování se rozloží.

Vakcíny, které využívají adenoviry

AstraZeneca - 2 dávky, účinnost 62-90%

Johnson&Johnson - 1 dávka, účinnost 99%

Sputnik V - 2 dávky, účinnost 92%


Vakcíny, které využívají mRNA

Pfizer/BioNTech - 2 dávky, účinnost 95%

Moderna - 2 dávky, účinnost 95%