Je vakcína proti COVID-19 bezpečná?

22.01.2021

Toto je jedna ze zásadních otázek, která je kladena, a je to zcela pochopitelné. Účinnost a bezpečnost vakcíny hodnotí EMA, Evropská agentura pro léčivé přípravky. Registrace vakcíny je následně provedena centralizovanou formou, to znamená, že ji nebude muset hodnotit léková agentura v každé evropské zemi (u nás SÚKL). To zrychlí její dostupnost pro pacienty.

Každá ze schválených vakcín musí splňovat základní kritéria pro bezpečnost, stejně, jako každý jiný lék.

Každá léčba samozřejmě s sebou nese riziko a žádný lék není zcela bezpečný. Vždy jde ale o vzájemné posouzení rizika, které plyne z použití a z rizika, které plyne z nepoužití daného léku. V příbalových letácích jste se jistě už setkali s větou, že je nutné posoudit riziko a benefit léčby. Z dosavadních hodnocení jsou zatím nežádoucí reakce vakcín proti COVID-19 obdobné, jako nežádoucí reakce, které provázejí aplikace jiných vakcín. 

Jednoduše řečeno, jakákoli léčba s sebou nese určité riziko. Výpis nejčastějších popsaných nežádoucích reakcí po vakcinaci je ZDE.

Další nežádoucí účinky se mohou objevit až během používání na větším počtu pacientů nebo po delší době po použití. Proto je každý lék i po udělení registrace nadále sledován a zdravotníci i laici hlásí nežádoucí účinky na lékovou agenturu (v ČR na Státní ústav pro kontrolu léčiv).

Na druhé straně barikády ale stojí riziko z nepoužití vakcíny, které je jasné - mohu COVID-19 prodělat sám, nakazím své blízké, společenský život bude na dalších několik roků zmrazen stejně jako ekonomika, agresivita ve společnosti poroste... To není fikce, to je skutečnost, kterou již téměř rok zažíváme a pokud nebude alespoň 60-70% populace imunní, pojedeme v tom i nadále.

Naši předkové zažívali třeba každých 10 let válečný stav, kdy se přes jejich vesnice přehnala cizí armáda. Byli zvyklí, že se podle toho musí zařídit. Museli vždy něco obětovat, často byli rádi, když vůbec vyvázli životem. Po nás se toho dnes až tolik nechce. Nechce se po nás, abychom si vzali pušku a šli se bránit. Ale princip je stejný. Máme zbraň a pokud ji použijeme, můžeme vítězit. Pokud budeme jen sedět doma u televize, nedokážeme nic.